Bardzo blisko

Ultra teleobiektyw zmiennoogniskowy do sportu i dzikiej przyrody

Zdjęcie: Oliver Güth

W tym artykule omówimy obiektyw Tamron 150-500 mm F/5-6.7 Di III VC VXD.

Układ optyczny składa się z 25 elementów obiektywu, w tym specjalnych szkieł hybrydowych, asferycznych do korekcji aberracji obrazu. Pomimo wysokiej wydajności obrazowania, obiektyw waży zaledwie 1,725 kg i jest zadziwiająco kompaktowy – jego długość wynosi zaledwie 21 cm. Obiektyw 150-500 mm F/5- 6.7 jest wyposażony w szybki i cichy autofokus VXD. Niezawodnie ustawia on również ostrość na dynamiczne motywy, takie jak sportowcy, szybkie pojazdy, dzikie zwierzęta czy ptaki.

Zintegrowany stabilizator obrazu VC umożliwia wykonywanie ostrych zdjęć teleobiektywem z wolnej ręki. Jest to szczególnie korzystne w przypadku słabego oświetlenia, na przykład wieczorem lub w pomieszczeniach.

 

 

Jeśli odległość na zdjęciu ma być duża, konieczne są ultra-teleobiektywy zmiennoogniskowe. Dzięki ogniskowym do 500 mm nawet małe przedmioty można fotografować w pełnym formacie. Mimo to nowy obiektyw 150-500 mm F/5-6.7 Di III VC VXD do aparatów pełnoklatkowych z mocowaniem Sony E-mount jest zaskakująco kompaktowy i lekki – a przy tym oferuje szereg wygodnych funkcji.

W sporcie liczy się każda milisekunda. Zamrożenie dynamicznego ruchu dokładnie w najbardziej wyrazistym momencie – to zadanie wciąż fascynuje fotografa sportowego z Kolonii Olivera Gütha.

„Idealny obraz sportowy przykuwa uwagę mieszanką koncentracji, napięcia mięśni i czystej energii” – mówi. „A im bliżej jesteś, tym mocniejszy jest ten obraz”. „Każdy rodzaj sportu, każdy sportowiec, stanowi własne wyzwanie. Warunki rzadko są idealne, a ruchy nigdy nie są w stu procentach takie same”. „To wprowadza wiele urozmaiceń i wymaga dużej spontaniczności” – mówi Oliver. „Zawsze jestem gotów błyskawicznie dostosować się do nowej sytuacji. Takiej elastyczności i niezawodności oczekuję również od mojego sprzętu fotograficznego”. Ponieważ Oliver często nie może fotografować sportowców z bliska, niezbędne są aparaty z ultra-teleobiektywem zmiennoogniskowym.


Naświetlone w idealnym momencie: sprinter na starcie. Dzięki obiektywowi zmiennoogniskowemu 150-500 mm F/5-6.7 fotograf sportowy Oliver Güth mógł wybrać fragment zdjęcia bez zmiany miejsca, w którym się znajdował. Dzięki krótkiemu czasowi naświetlania (1/2000 sek.) udało mu się zatrzymać wybuchowy ruch w najdrobniejszych szczegółach.

Obiektywy takie jak nowy Tamron 150-500 mm F/5-6.7 Di III VC VXD są częścią jego standardowego wyposażenia.

„Zmienna ogniskowa jest idealna, gdy osoba szybko się do mnie zbliża. Mogę wykorzystać ją do śledzenia całej sekwencji ruchów i nawet w dynamicznych scenach autofokus naprawdę trzyma się motywu. Czy to pojedyncze włosy, drobne pory czy kropelki potu – wszystkie szczegóły są doskonale zamrożone” – wyjaśnia Oliver. „Jest jeszcze jedna cecha, którą uważam za niesamowitą: Dzięki gumowanej osłonie przeciwsłonecznej mogę teraz po prostu odłożyć aparat pomiędzy dwoma ujęciami”. Dla Olivera obiektyw 150-500 mm F/5-6.7 jest prawdziwym przełomem, który sprawia, że fotografia sportowa z długimi teleobiektywami jest dla niego łatwiejsza niż kiedykolwiek: „Dzięki temu obiektywowi mogę robić bardzo ekspresyjne zdjęcia z wolnej ręki bez większego wysiłku”.

Tropienie z lekkim obciążeniem

Nie tylko fotografowie sportowi są zachwyceni obiektywem 150-500 mm F/5-6.7. Wielu fotografów przyrody jest zadowolonych, że w końcu mają kompaktowy, lekki ultra-teleobiektyw zmiennoogniskowy do zdjęć dzikiej przyrody.

Ambasador Tamrona Andreas Hütten wybrał się z tym obiektywem na tropienie w swoim rejonie fotograficznym. „500 mm daje mi wystarczający zasięg, aby fotografować mniejsze zwierzęta, takie jak ptaki czy wiewiórki” – mówi. „Stabilizator obrazu VC jest szczególnie korzystny, ponieważ uzupełnia wewnętrzną stabilizację w aparatach Sony. Podczas fotografowania z długimi ogniskowymi nawet najmniejsze ruchy i drgania aparatu mogą powodować drgania”.

W zależności od motywu dostępne są trzy ustawienia stabilizacji, w tym „tryb panoramizowania”, który zapewnia stabilny obraz w wizjerze podczas śledzenia obiektów za pomocą aparatu. „Stabilizator nie tylko kompensuje niepożądane ruchy aparatu podczas ekspozycji, ale także podczas obserwacji motywu” – wyjaśnia Andreas. „W połączeniu z lekką i kompaktową konstrukcją sprawia, że 150-500 mm F/5-6.7 jest idealnym obiektywem na wyprawy w przyrodę. Zalety są oczywiste: Nie muszę już nosić ciężkich ładunków i mogę spontanicznie reagować, gdy tylko odkryję warty uwagi motyw”.

Bielik amerykański (z lewej) o wysokości do 90 cm jest ptakiem heraldycznym USA i pochodzi z Ameryki Północnej. Mniej więcej równie duży bielik (po prawej) jest największym ptakiem drapieżnym w Europie. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 2,5 m, a długość życia do 40 lat.

W niektórych regionach Niemiec coraz częściej można zaobserwować efektownie ubarwionego pszczołojada. Dorasta do około 27-30 cm. Jak sama nazwa wskazuje, żywi się głównie pszczołami, trzmielami, osami i większymi owadami.

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.

©2025 Focus Nordic Poland