Fotografia portretowa

2022-04-29
Zdjęcie: Therese Asplund

Laureatka wielu nagród w dziedzinie fotografii portretowej, Therese Asplund, dzieli się z nami ośmioma najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak sprawić by portrety były udane.

Therese jest fotografką, mieszka w miejscowości Avesta w Szwecji i pasjonuje się fotografią portretową. Jest laureatką kilku prestiżowych konkursów fotograficznych. Zajęła m.in. 4. miejsce w konkursie European Photographer of the Year Award 2020, 1. miejsce w konkursie Swedish National Championship Baby Photographer of the Year 2019, 7. miejsce w konkursie WPE International Photographers Award 2019 i 3. miejsce w konkursie European Sport Photographer of the Year 2017. Poza prowadzeniem własnego studia fotograficznego Ateljé Linslusen Therese zajmuje się też nauczaniem w Akademii Nikona i prowadzi kursy w internetowej szkole Moderskeppet.

1. Nawiąż kontakt i zdobądź zaufanie 

Najważniejszą kwestią podczas wykonywania aranżowanych portretów jest nawiązanie dobrego kontaktu z osobą, którą zamierzasz fotografować. Bez względu na to, czy robisz zdjęcia komuś, kogo znasz, czy dopiero co poznanej osobie, Twoim najważniejszym zadaniem jest sprawienie, aby Twój model się zrelaksował i poczuł się komfortowo. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie się do sesji i jak najlepsza znajomość sprzętu i ustawień. Dzięki temu gdy zaczniesz robić zdjęcia, będziesz w stanie poświęcić całą swoją uwagę osobie stojącej przed aparatem.

Możesz poprosić swojego asystenta lub znajomego o zapozowanie w tej samej scenerii, którą zamierzasz wykorzystać w trakcie sesji właściwej. Dzięki temu dokonasz odpowiednich korekt i ustawisz wszystko tak, jak chcesz, zanim osoba, którą zamierzasz fotografować, dotrze na miejsce.

2. Pamiętaj o oświetleniu

Niezależnie od tego, czy zamierzasz fotografować we wnętrzu, czy w plenerze, światło jest niewiarygodnie ważne w portretach. Łatwym sposobem na wykonanie ładnie doświetlonych zdjęć we wnętrzach jest wykorzystanie światła z okna, na które bezpośrednio nie świeci słońce. Stań tyłem do okna, a osobę fotografowaną ustaw przed sobą. Dzięki temu światło będzie padać na twarz fotografowanej osoby, a Ty będziesz mieć możliwość regulacji jego natężenia. Po prostu poproś swojego modela lub modelkę o przysunięcie się do okna lub odsunięcie od niego.

Jeżeli robisz zdjęcia na zewnątrz, najłatwiej pozostać w cieniu. Jeżeli mimo to musisz fotografować w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, postaraj się, by słońce było za plecami fotografowanej osoby. Dzięki temu uzyskasz przyjemny efekt podświetlania włosów i ubrania, a twarz portretowanej osoby możesz doświetlić lampą błyskową. Jednak pamiętaj, żeby światło z lampy nie było zbyt ostre. Przez to obiekt może wydawać się doklejony do zdjęcia. Dostosuj ekspozycję tak, by odpowiadała oświetleniu tła, i użyj lampy błyskowej, aby wyrównać poziom światła. Dużo łatwiej pracuje się ze światłem porannym i wieczornym niż z jasnym światłem w samym środku dnia.

3. Różne nastroje

Nie zmuszaj fotografowanej osoby do ciągłego uśmiechania się lub śmiechu. W końcu ludzie bywają weseli, smutni, spokojni i zamyśleni, a czasami najwierniejszymi portretami są te, na których wcale nie widać „idealnego uśmiechu do zdjęcia”. Jeżeli robisz całą serię zdjęć tej samej osoby, warto uchwycić tyle jej różnych nastrojów, ile to możliwe.

4. Bawiące się dzieci

Zazwyczaj robienie zdjęć dzieciom jest dość proste, a większość z nich lubi się fotografować. Jeżeli dane dziecko jest nieśmiałe i nie chce uczestniczyć w sesji, spróbuj dowiedzieć się, co lubi robić. Gdy dziecko zacznie się bawić, np. będzie czytać lub grać w piłkę, zrelaksuje się i zapomni, że tam w ogóle jesteś i robisz zdjęcia. Dodatkową zaletą pozwolenia dzieciom na robienie tego, co lubią, jest to, że dzięki tym zdjęciom będziesz pamiętać, czym lubiły się zajmować, gdy były małe.

5. Chwytaj nadarzające się okazje

Aby zrobić zdjęcia, które mają to coś, postaraj się zwracać uwagę na otoczenie i wykorzystywać na przykład luksus, jakim są zmieniające się pory roku. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi włożonemu w planowanie możesz wykorzystać te dni, w które cały świat jest eksplozją jesiennych kolorów, lub pierwszy dzień po mocnych opadach śniegu, gdy lasy i pola są pokryte białym puchem i wyglądają niczym kadry z filmów Disneya.

  

6. Szybkie efekty

Łatwym sposobem na uzyskanie efektu ruchu na zdjęciu jest dodanie wiatru. Weź blendę fotograficzną lub kawałek kartonu i pomachaj nim, aż uzyskasz pożądany efekt. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się wiatr dmuchający pod kątem od dołu. Blenda fotograficzna o boku jednego metra wystarcza, a gdy się ją złoży łatwo mieści się do torby.

 

7. Kreatywne kadry

Połóż się na ziemi, stań na krześle lub drabinie. Postaraj się o kreatywny dobór kadrów, aby uzyskać mniej oczywiste zdjęcia. Z jednej strony sesja staje się wtedy przyjemniejsza, a z drugiej na fotografiach uzyskujesz większy efekt „wow”.

8. Stawiaj na proste rozwiązania

Czasami nie warto komplikować sobie życia. Nie na każdym zdjęciu muszą być rekwizyty i nie wszystkie fotografie trzeba wykonywać z innowacyjnej perspektywy. Często wystarczy po prostu wnikliwe spojrzenie. Bez względu na to, jakim sprzętem dysponujesz, zawsze możesz zrobić świetne zdjęcia, jeżeli nie stracisz umiejętności dostrzegania piękna w prostocie.

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.

©2024 Focus Nordic Poland