Dlaczego warto używać obiektywów filmowych i czym różnią się one od obiektywów fotograficznych

duński ambasador Claus Andersen

Zdjęcie: Claus Andersen / FilmPlus

Często najlepiej wydajemy pieniądze inwestując w lepszej jakości obiektywy. Jest duża różnica między tanim a drogim szkłem. Szczególnie konstrukcja dobrych obiektywów robi dużą różnicę. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu. Obiektywy filmowe są zazwyczaj bardzo drogie i ciężkie w porównaniu z obiektywami używanymi do zwykłej fotografii. Ale dlaczego? Jest kilka powodów, dla których dobrze jest zainwestować w obiektyw filmowy. Oto kilka z nich w kolejności ważności (moja osobista kolejność):

  1. Jakość obrazu
  2. Ostrość
  3. Obsługa
  4. Przysłona
  5. Wymiary
  6. Budowa
  7. Cena

Przyjrzyjmy się każdemu z nich:

1. Jakość obrazu

Po pierwsze, pozwól mi obalić mit o „najlepszym obiektywie”. Nie ma „najlepszego obiektywu”. Najlepszy obiektyw to ten, który pasuje do wyglądu i odczuć, jakie chcesz uzyskać w swojej produkcji. To może być nowoczesny obiektyw lub stary obiektyw vintage, który daje specjalny wygląd. W tym artykule skupimy się jednak na nowoczesnych obiektywach filmowych.

Wielu powie, że jakość obrazu jest jedną z największych różnic przy wyborze obiektywu filmowego. Ale nie jestem pewien, czy się z tym zgadzam. Nie ma wielkich różnic między dobrym obiektywem fotograficznym a obiektywem filmowym, jeśli spojrzymy na ostrość, jakość obrazu. Ale gdy chodzi o konkretny wygląd, to już zupełnie inna kwestia. Operatorzy filmowi będą wybierać różne obiektywy filmowe ze względu na to, jak wyglądają. Kontrast, ostrość, flary, przysłona itp. są ważnymi czynnikami, gdy wybiera się odpowiedni obiektyw. Oczywiście wykładając na stół 2000-3000 euro za obiektyw filmowy, wiesz, że szkło i jakość obrazu jest OK. Wszystkie obiektywy w tym artykule pokrywają 8K, co oznacza, że są inwestycją również dla przyszłych kamer, nie ważne czy masz Super 35, pełną klatkę czy jeszcze większą matrycę. Poniżej przedstawiamy pokrycie matrycy dla obiektywu prime Tokina Vista:

2. Ostrość

W przypadku obiektywów filmowych zawsze mamy bardzo precyzyjną ręczną kontrolę ostrości, a to za sprawą długiego Focus Throw. Jest to bardzo ważna cecha większości obiektywów filmowych. W praktyce oznacza to, że musisz przekręcić pierścień ostrości, aby uzyskać ostrość z bliska do nieskończoności. Np. W Tokina Vistas jest 300 stopniowy rozrzut ostrości. Oznacza to, że możesz bardzo precyzyjnie ustawić ostrość. Wiele nowoczesnych obiektywów fotograficznych ustawia ostrość „po kablu”, co utrudnia ręczne ustawianie ostrości.

Mówiąc o ustawianiu ostrości, musimy powiedzieć o Focus Breathing. Oddychanie ostrości to problem, który występuje w szerokim zakresie obiektywów i może negatywnie wpłynąć na Twoją pracę w niektórych sytuacjach. Oddychanie podczas ogniskowania, zwane też czasem oddychaniem obiektywu, występuje, gdy zmieniasz ostrość z bliskiej odległości na nieskończoność. Kiedy robisz to na zwykłych obiektywach fotograficznych, najczęściej doświadczasz zmiany pola widzenia. Zmiana jest minimalna, jeśli w ogóle występuje w obiektywach filmowych.

Jak wspomniano powyżej, wyraźnie zaznaczone skale ostrości po obu stronach obiektywów są ważne, gdy pracujemy z boku kamery, co robią asystenci kamery i ostrzyciele. Kluczowe jest, aby mogli oni zobaczyć oznaczenia po obu stronach obiektywu. W wielu obiektywach filmowych oznaczenia są wykonane za pomocą świecącej w ciemności czcionki umożliwiającej wygodną weryfikację i obsługę, nawet w ciemnym otoczeniu.

3. Obsługa

Wybierając obiektyw filmowy, obsługa jest jednym z bardzo ważnych czynników. Średnica obiektywu jest często wymieniana, ponieważ przy większych produkcjach często mamy kamery z matte boxami, które muszą ściśle przylegać do obiektywu, aby nie przedostawało się przez nie zabłąkane światło. W przypadku obiektywów filmowych, wszystkie obiektywy mają taką samą średnicę, dokładnie 114 mm. Oznacza to, że możesz zdjąć matte box, wymienić obiektyw i założyć go z powrotem, a wszystko będzie pasować.

To samo dotyczy przekładni ostrości, przysłony i zoomu na obiektywach. Są one umieszczone w tym samym miejscu na wszystkich obiektywach, co ponownie ułatwia i przyspiesza zmianę obiektywów na planie. To miejsce jest bardzo dobrze zilustrowane na poniższym zdjęciu Tokina Cinema z nową serią Tokina Vista. Aby zmienić obiektyw, należy wyłączyć zamontowany follow focus, ręczny lub zdalnie sterowany, wyłączyć zamontowany obiektyw, a następnie włożyć nowy i odchylić zębatkę ostrości.

Przekładnie w obiektywach filmowych są standardem przemysłowym. Standard przemysłowy przekłada się na 0,8 MOD, co odnosi się do odstępu między zębami przekładni. Przekładnia ta może być używana do ręcznego ustawiania ostrości, co często może być uzbrojone w przedłużkę do ustawiania ostrości, który umożliwia osobie zwanej ostrzycielem ustawianie ostrości obok operatora kamery. Można też zamontować silnik ostrości, który może być sterowany z przystawki na statywie kamery lub zdalnie za pomocą odpowiedniego sprzętu bezprzewodowego. Podczas korzystania z przedłużka do ostrzenie widać powód wyraźnie zaznaczonych skal focus/przysłona/zoom po obu stronach obiektywów, do których jeszcze wrócę.

Xeen Anamorphic 50 mm T2.3 wyposażony w zdalnie sterowane silniki ostrości i przysłony na kamerze Sony Venice.

Niektóre obiektywy jak Xeen Meisters czy Zeiss CP.3 mają włączoną funkcję Lens Meta Data Recording, która umożliwia kamerom automatyczny zapis dokładnych danych meta obiektywu. Dzięki temu produkcja i postprodukcja jest bardziej efektywna. W przypadku Xeen Meister (tylko mocowanie PL) jest to protokół Cooke /i Technology, a w Zeiss CP.3's nazywa się ZEISS eXtended Data (XD).

4. Przysłona

Kiedy mówimy o obiektywach fotograficznych i filmowych, dużą różnicą jest T-stop vs F-stop. W przypadku obiektywu filmowego jest to T-stop (T = ang. Transmission) i odnosi się do ilości faktycznie przepuszczanego światła, natomiast w przypadku obiektywu fotograficznego jest to „F-stop”, który ściśle odnosi się do wielkości otworu w odniesieniu do ogniskowej obiektywu.

Inną różnicą między tymi dwoma typami obiektywów jest brak pierścienia przysłony w większości nowoczesnych obiektywów fotograficznych. Przysłona jest sterowana za pomocą jednego z pokręteł aparatu, a w obiektywach filmowych przysłona ma swój własny standardowy pierścień zębaty na obiektywie. Ten sam standard jest używany na pierścieniu ostrości i pierścieniu zoomu, jeśli jest to obiektyw z zoomem.

Kiedy usłyszysz, że ktoś mówi o obiektywach po angielsku, usłyszysz, że fotografowie mówią o „aperture”, a filmowcy o „iris”. Te dwa elementy są takie same, więc nie ma się nad czym rozwodzić.

5. Wymiary

Jak już wspomniałem w punkcie 2. Obsługa, rozmiar ma znaczenie. Wielkość frontu obiektywów filmowych jest często taka sama na wszystkich obiektywach, bez względu na ogniskową. We wspomnianych w dalszej części artykułu obiektywach Xeen Meister i Tokina Cinema średnica frontu wynosi spójne 114 mm.

6. Obudowa

Kupując obiektyw filmowy, często kupujesz dużo szkła umieszczonego w bardzo solidnej obudowie. Większość obiektywów filmowych sprawia wrażenie bardzo solidnych i bardzo wysokiej jakości. I są to prawie wszystkie z nich.

Kolejną zaletą obiektywów filmowych są mocowania. W wielu przypadkach mają one wymienne mocowania, w tym bardzo mocne mocowanie PL. Oznacza to, że możesz kupić zestaw obiektywów do jednego typu kamery i mocowania, a następnie zmienić mocowanie, jeśli dostaniesz inną kamerę. Jeśli nie chcesz zmieniać mocowania, możesz użyć adaptera, który umożliwi Ci dostosowanie do prawie każdego możliwego mocowania.

7. Cena

Ceny wahają się od kilku tysięcy euro za zestaw Samyang Cine MKII 24, 35, 50 i 85 mm T1.5, i ponad 20 000 euro za zestaw 5 obiektywów Zeiss CP.3 do Xeen Meisters, co daje 8500 euro za sztukę, aby wymienić tylko kilka opcji.

W sumie, zakup obiektywów filmowych lub kilku z nich jest kwestią wyboru, ilości pieniędzy na koncie bankowym i ile chcesz wydać.

Mam nadzieję, że mój artykuł dał Ci kilka spostrzeżeń na temat świata obiektywów filmowych. Twoje priorytety mogą być inne niż moje. Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, nie wahaj się go udostępnić lub wyślij mi wiadomość, jeśli Ci się spodobał lub masz uwagi na jego temat.

I proszę, niezależnie od tego, czy masz obiektyw fotograficzny, czy filmowy, wyjdź na zewnątrz i rób zdjęcia!

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.

©2024 Focus Nordic Poland