Zrównoważony rozwój

Zdjęcie: Pata Degerman

Wiele małych kroków prowadzi do wielkiej zmiany 

 

Każdy produkt, który sprzedajemy, ma wpływ na środowisko, podobnie jak transport, który generuje zanieczyszczenia. Naszym celem jest systematyczne minimalizowanie negatywnego wpływu naszej działalności. Choć nie możemy wprowadzić dużych zmian z dnia na dzień, wierzymy, że liczne małe kroki mogą przynieść znaczące rezultaty w dłuższej perspektywie. 

 

Photo: Bára Vávrová

 

Będziemy aktywnie działać na rzecz zmniejszenia naszego negatywnego wpływu i wprowadzania pozytywnych zmian w następujących obszarach: 

 

Obniżanie emisji 

Poprzez optymalizację harmonogramów zakupów i procedur dostaw, zamierzamy zredukować liczbę transportów, jednocześnie nie wydłużając czasu realizacji zamówień. Naszym priorytetem jest ograniczenie transportu lotniczego, maksymalne wykorzystanie ładunków, optymalizacja tras i planowanie przewozów, co pomoże obniżyć emisje. Do 2030 roku planujemy przejście na paliwa wolne od kopalin i paliwa o niskiej emisji w całym łańcuchu transportowym, w tym w transporcie dostawczym oraz wymianie floty samochodów służbowych. 

Kolejnym krokiem w redukcji emisji będzie instalacja paneli słonecznych na dachach naszych magazynów oraz przejście na 100% odnawialnej energii elektrycznej. 

 

Promowanie zrównoważonych produktów 

Jako dystrybutor ponad 80 marek mamy istotny wpływ na naszych dostawców i partnerów. Będziemy ich aktywnie zachęcać do stosowania odpowiedzialnych praktyk, takich jak pozyskiwanie surowców, projektowanie produktów w obiegu zamkniętym, wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu, redukcja opakowań oraz minimalizacja emisji poprzez zrównoważony transport. 

 

Sprawiedliwe i równe miejsce pracy 

Dążymy do stworzenia sprawiedliwego i równego miejsca pracy, gdzie każdy pracownik jest traktowany z życzliwością, szacunkiem i równym podejściem. Nasza różnorodność, obejmująca różne pochodzenie, kultury, wiedzę i doświadczenia, wzbogaca nas jako firmę. Działamy jako jeden zespół, wspierając się nawzajem w osiąganiu wspólnych celów. 

 

Uczciwe i etyczne postępowanie w biznesie 

Przestrzegamy wszystkich wymogów prawnych na rynkach, na których działamy, oraz stosujemy się do skonsolidowanej listy podmiotów podlegających sankcjom finansowym UE. Wymagamy tego samego od naszych dostawców i partnerów. 

Nie tolerujemy żadnych form korupcji ani przekupstwa w relacjach z dostawcami, partnerami, klientami ani współpracownikami. Naruszenie tych zasad stanowi podstawę do zakończenia współpracy lub rozwiązania umowy o pracę. 

 

Nasz kodeks postępowania 

 

Jako członek Amfori Business Social Compliance Initiative przestrzegamy ich Kodeksu Postępowania , który obejmuje: 

 

  • Zaangażowanie i ochronę pracowników. 
  • Prawo do wolności zrzeszania się i rokowań zbiorowych. 
  • Zakaz dyskryminacji, przemocy i nękania. 
  • Uczciwe wynagrodzenie. 
  • Godne warunki pracy. 
  • Bezpieczeństwo i higienę pracy. 
  • Zakaz pracy dzieci. 
  • Ochronę młodych pracowników. 
  • Stabilne warunki zatrudnienia. 
  • Zakaz pracy przymusowej i handlu ludźmi. 
  • Ochronę środowiska. 
  • Etyczne zachowanie w biznesie. 
  • Wymagania wobec dostawców 

 

Aby sprostać oczekiwaniom klientów i wymogom prawnym, wymagamy od naszych dostawców i partnerów współpracy w redukcji negatywnego wpływu naszej działalności oraz wprowadzania pozytywnych zmian. 

Dostawcy i partnerzy muszą przestrzegać naszego Kodeksu postępowania, wymogów prawnych obowiązujących na lokalnych rynkach oraz skonsolidowanej listy sankcji UE. Musimy mieć pewność, że wszystkie marki i produkty w naszym portfolio spełniają te standardy. W przypadku niezgodności, podejmiemy dialog z dostawcami, a w razie potrzeby zrewidujemy nasze relacje. 

Oprócz wymagań obowiązkowych oczekujemy, że nasi dostawcy będą aktywnie dążyć do uzyskania certyfikatów zrównoważonego rozwoju, oferowania ekologicznych produktów i zamówień oraz redukcji własnych emisji. 

 

Fotografia: Jan Brezina

Recykling

W 2003 r. weszła w życie dyrektywa UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE/ZSEE). Przewiduje ona stworzenie systemów zbiórki, w ramach których konsumenci mogą nieodpłatnie zwrócić swój sprzęt elektryczny i elektroniczny. Systemy te mają na celu intensyfikację recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów elektrycznych i elektronicznych.

Wprowadzenie baterii do obrotu w Europie wiąże się z odpowiedzialnością producenta za baterie zgodnie z dyrektywą UE w sprawie zużytych baterii i akumulatorów. Celem dyrektywy jest zminimalizowanie negatywnego wpływu baterii, akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów poprzez zharmonizowanie wymogów, zakazanie stosowania baterii zawierających substancje niebezpieczne oraz ustanowienie systemów zbiórki i recyklingu baterii.

Dyrektywa UE w sprawie gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ma na celu zapobieganie oddziaływaniu opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko i zmniejszanie tego oddziaływania, promowanie ponownego użycia, recyklingu i innych form odzysku odpadów opakowaniowych zamiast ich ostatecznego unieszkodliwiania.

Focus Nordic jest członkiem następujących lokalnych programów zbiórki i stowarzyszeń zajmujących się sprzętem elektrycznym i elektronicznym, bateriami, opakowaniami i odpadami opakowaniowymi:

Republika Czeska: Rema System i Ekokom
Dania: ERP i DPA System
Finlandia: ElkerRinki
Norwegia: NorSirkBatteriretur
Polska: Electro-SystemInterseroh
Słowacja: SEWA
Szwecja: El-KretsenFTI

W Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, Łotwie, Litwie, w Rumunii i Słowenii nasi klienci B2B, jako importerzy produktów, są zobowiązani do ponoszenia odpowiedzialności producenta za sprzęt elektroniczny i baterie. 

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.

©2025 Focus Nordic Poland