Austriacka fotografka Jasmin Hummer kocha zwierzęta a zwłaszcza psy. Po długim okresie fotografowania wyłącznie jej owczarka australijskiego o imieniu Nala oraz Vani — retrievera z Nowej Szkocji — postanowiła kilka lat temu przekształcić swoje hobby w dodatkową pracę. Obecnie ma ponad 49 000 obserwatorów na Instagramie i szkoli innych, jak fotografować zwierzęta. Obserwuj Jasmin na @jasminhummer i jasmin-hummer.at.
Wskazówka nr 1: Długość ogniskowej i perspektywa
Pracuję ze wszystkimi długościami ogniskowej. Obiektyw Tamron SP 70-200 mm G2 to moje standardowe narzędzie pracy. Świetnie nadaje się do ujęć akcji i fotografii portretowej. Dzięki długości ogniskowej 200 mm i przysłonie F/2.8 fotografowany obiekt pięknie wyróżnia się na tle. Ustawienia SP 35 mm F/1.8 umożliwiają zyskanie innej, ekscytującej perspektywy i na przykład wykonanie zdjęcia nieco z góry (zdjęcie po lewej). Szeroki kąt widzenia idealnie sprawdzi się, gdy chcemy uwzględnić krajobraz w tle na zdjęciu portretowym. Krótka ogniskowa oznacza, że mogę zawsze być blisko psa, gdy podróżuję. Gdy widzę, że pies jest zrelaksowany, zmieniam ustawienia na krótszą długość ogniskowej.
Wskazówka nr 2: Zwiększ dynamikę i pokaż ruch na zdjęciu
Psy w ruchu zawsze przyciągają uwagę, ponieważ jest to najlepszy sposób na pokazanie natury zwierzęcia. Niestety dla początkujących dokładne uchwycenie szybkich ruchów jest dość trudne. Niemniej pomiędzy ujęciami psa w biegu a zdjęciami portretowymi jest jeszcze mnóstwo innych możliwości. Często to właśnie te niewielkie ruchy, takie jak lekko uniesiona łapa w powolnym chodzie i skupiony wzrok, pies chwytający przysmak lub zapraszający do zabawy, przyciągają uwagę oglądających. Są to wszystkie te naturalnie przytrafiające się momenty, które umożliwiają osiągniecie subtelnego efektu, a jednocześnie przekazują mnóstwo emocji.
Wskazówka nr 3: Ekscytująca atmosfera
Jeżeli pies rozumie takie komendy jak siad, leżeć i waruj, możesz fotografować go praktycznie z każdej pozycji. Ważne jest to, aby nie stracił zainteresowania i nie zaczął wpatrywać się w przestrzeń. Dlatego: zadbaj o ekscytującą atmosferę! I działaj bardzo szybko!
Ja zazwyczaj wykonuję zdjęcie testowe bez psa a następnie bardzo dynamicznie, z dużą dozą energii i zabawy nakłaniam mojego czworonożnego przyjaciela do pozowania. Na przykład, jeżeli chcę, aby pies patrzył w określonym kierunku, mogę rzucić kamień, aby uchwycić ten krótki moment, gdy jego wzrok podąża za kamieniem. Nakłaniam psa do pozowania w bardzo dynamiczny i pełen energii sposób. Dzięki temu sesja jest dla niego ekscytująca i się nie nudzi.
Wskazówka nr 4: Zadbaj o urozmaicenia dzięki akcesoriom
Ponieważ akcesoria często nie pasują do zdjęć zwierząt, korzystam z nich oszczędnie. Na przykład koce dobrze sprawdzają się zimą i nie wyglądają dziwacznie na zdjęciach. Jeżeli pies nie ma nic przeciwko otuleniu się kocem, możesz w ten sposób zrobić mu świetne zdjęcia. Nasi czworonożni pupile wyglądają uroczo pod kocykiem.
Wskazówka nr 5: Pies i krajobraz
Co zrobiłyby nasze psy bez lasów, rzek i jezior? Dla mnie nie ma nic piękniejszego od obserwowania dzikiej strony tych wspaniałych stworzeń. Czy Twój pies lubi wystawiać nos do góry, aby węszyć w wietrzny dzień? A może Twoja sunia z zaciekawieniem przechyla głowę, gdy usłyszy szelest w lesie? To właśnie są te chwile, na które liczę jako fotografka, ponieważ takie zdjęcia mogą opowiedzieć mnóstwo historii. Dla mnie fotografia to połączenie emocji i techniki — nie ma jednego bez drugiego.
Pamiętaj, aby robić zdjęcia swojemu psu na tle pięknej scenerii.