Która karta pamięci będzie najlepsza do Twojego aparatu?

2022-04-29
Zdjęcie: Lexar

Karta pamięci to prawdopodobnie najmniejszy element wyposażenia Twojego aparatu, a jednocześnie tuż po samym aparacie pewnie najważniejszy. Niekiedy wybór właściwej karty pamięci pasującej do Twojego aparatu bywa wyzwaniem. W tym poradniku uporządkujemy Twoją wiedzę i wyjaśnimy, którą kartę do aparatu wybrać.

Karty pamięci są dostępne w kilku różnych kształtach, wymiarach i z różnymi obsługiwanymi prędkościami. Większość aparatów ma miejsce tylko na jedną kartę, ale niektóre profesjonalne aparaty i kamery wideo są wyposażone w gniazda na dwie różne karty. Karty SD (Secure digital) to zdecydowanie najpopularniejszy typ kart spośród wszystkich stosowanych w dzisiejszych aparatach. Do wyboru masz też karty MicroSD, CFexpress, XQD i CFast. Standardowe karty SD stosuje się m.in. w aparatach kompaktowych, systemowych i kamerach wideo.

W zależności od tego, do czego ma służyć karta pamięci, potrzebujesz odmiennych prędkości transferu. Fotografowanie obrazów nieruchomych w trybie zdjęć pojedynczych zazwyczaj jest możliwe przy użyciu kart pamięci o niskiej prędkości transferu danych, ale obecnie, aby nagrywać filmy w rozdzielczości 4K lub wykonywać większą ilość zdjęć w trybie seryjnym, często trzeba dysponować jedną szybką kartą o dużej pojemności i dużej, a także stabilnej prędkości transferu. Z przodu każdej karty znajdują się określone znaki i symbole, które informują użytkownika o wydajności karty, co ułatwia mu wybór właściwej karty do określonego zastosowania. W tym poradniku omówimy wszystkie symbole i typy kart, aby umożliwić Ci wykorzystanie pełnego potencjału Twojej kreatywności!

 

SD (Secure Digital)

Jak już wspomnieliśmy, karta SD to najpopularniejszy typ karty do wszystkich aparatów. Jest dostępna w wielu pojemnościach i z różnymi prędkościami, które można dobrać w zależności od naszych potrzeb. Poniżej wyjaśniamy, co znaczą poszczególne wartości i elementy specyfikacji technicznej, aby ułatwić Ci wybór właściwej karty do Twojego aparatu.

1: Prędkość odczytu
2: Pojemność
3: Typ karty
4: Klasa prędkości wideo
5: Klasa prędkości UHS
6: Wskaźnik klasy prędkości

1. 300 MB/s – Prędkość odczytu
To maksymalna prędkość odczytu karty zazwyczaj podawana w megabajtach na sekundę (MB/s).

2000x

To inny (raczej przestarzały) sposób podawania maksymalnej prędkości odczytu. Współczynnik „x” został pierwotnie opracowany przez firmę Lexar i przyjęty przez wiele innych marek kart w branży. Im wyższa wartość przed symbolem prędkości „x”, tym większa wydajność karty pamięci. Każdy „x” odpowiada 15 MB/s. Na przykład, żeby stwierdzić, jak szybka jest karta 1000x w MB/s, musisz pomnożyć 150 przez 1000 i przeliczyć KB/s na MB/s. W tym celu podziel tę wartość przez 1000 (wynik to 150 MB/s). Możesz również posługiwać się podaną na karcie wartością 300 MB/s.

2. 128 GB – Pojemność
To pojemność karty: Karty SDHC są dostępne w pojemnościach od 16 GB do 32 GB, a karty SHXC — od 64 GB do 1 TB.

3. SD XC – Typ karty
To jest typ karty. W różnych typach kart wykorzystuje się rozmaite formaty plików, a nowsze karty nie współpracują ze starszymi czytnikami kart.

4. V.90 – Klasa prędkości wideo
Klasa stałej prędkości zapisu w przypadku nagrywania wideo. Wyróżniamy dwie klasy prędkości: UHS Speed Class i Video Speed Class. Klasy prędkości zapewniają stałą prędkość niezbędną do rejestrowania wideo poprzez wskazanie minimalnej wydajności zapisu, której odpowiadają oznaczenia V6, V10, V30, V60 i V90. Klasa prędkości V6 oznacza, że karta musi osiągnąć prędkości 6 MB/s, V10 odpowiada 10 MB/s, a V30 — 30 MB/S i tak dalej. Klasy prędkości V60 i V90 można stosować w przypadku nagrań wideo 8K w wysokiej rozdzielczości i jakości, a klasy V6, V10 i V30 w przypadku rozdzielczości 4K. Producent karty SD umieszcza te symbole klasy na karcie pamięci (V60, V90 itd.). Ułatwiają one użytkownikom kart pamięci SDHC, SDXC UHS-I, UHS-II i SD wybór najlepszej kombinacji, która pozwoli im bezpiecznie nagrywać filmy.

5. II, UHS – Klasa prędkości UHS
UHS to po angielsku Ultra High Speed. Jest to odniesienie do technologii, która umożliwia osiągnięcie wyższej prędkości przy użyciu interfejsu magistrali w przypadku kart Secure Digital High Capacity (SDHC) i Secure Digital Extended Capacity (SDXC). Starszy standard UHS-I pozwala korzystać z prędkości interfejsu na poziomie maksymalnie 104 MB/s. Karta SDHC lub SDXC, która obsługuje standard UHS, może umożliwiać korzystanie z prędkości rzędu nawet 104 MB/s. UHS-II to nowa generacja standardu UHS, w której poprawiono prędkość interfejsu do poziomu nawet 312 MB/s.

6. U3 – Wskaźnik klasy prędkości
Wskazuje, jak szybko można przesłać treści wideo na kartę pamięci. Standard UHS-I umożliwia korzystanie z maksymalnej prędkości transferu na poziomie 104 MB/s, a UHS-II na poziomie 312 MB/s. W ramach klasy prędkości UHS wyróżniamy dwa oznaczenia — U1 i U3, które odpowiadają minimalnym prędkościom zapisu wynoszącym odpowiednio 10 MB/s i 30 MB/s.

Class 10
To starszy wskaźnik klasy prędkości. Jest to zapis równoważny klasie prędkości UHS, ale wielu producentów kart uzupełniająco umieszcza go na swoich produktach, ponieważ na wielu produktach konsumenckich wciąż podaje się informacje w oparciu o ten starszy standard. Klasa 10 to najszybsza ze wszystkich starszych klas prędkości. Karta klasy 10 nigdy nie zapisuje danych z prędkością mniejszą niż 10 MB/s.

MicroSD

Karta microSD ma rozmiary jednej czwartej standardowej karty SD i jest najczęściej stosowaną kartą pamięci w przypadku telefonów komórkowych, dronów GPS i kamer sportowych.
W dzisiejszych dronach i kamerach sportowych obsługujących rozdzielczość 4K potrzebujesz szybkiej i niezawodnej karty, dzięki której z pewnością niczego nie przegapisz.

1: Prędkość odczytu
2: Application Performance Class
3: Klasa prędkości wideo
4: Klasa prędkości UHS
5: Pojemność karty 
6: Wskaźnik klasy prędkości

 

1. U3 – Prędkość odczytu
Wskazuje, jak szybko można przesłać treści wideo na kartę pamięci. Standard UHS-I umożliwia korzystanie z maksymalnej prędkości transferu na poziomie 104 MB/s, a UHS-II na poziomie 312 MB/s. W ramach klasy prędkości UHS wyróżniamy dwa oznaczenia — U1 i U3, które odpowiadają minimalnym prędkościom zapisu wynoszącym odpowiednio 10 MB/s i 30 MB/s.

Class 10 
To starszy wskaźnik klasy prędkości. Jest to zapis równoważny klasie prędkości UHS, ale wielu producentów kart uzupełniająco umieszcza go na swoich produktach, ponieważ na wielu produktach konsumenckich wciąż podaje się informacje w oparciu o ten starszy standard. Klasa 10 to najszybsza ze wszystkich starszych klas prędkości. Karta klasy 10 nigdy nie zapisuje danych z prędkością mniejszą niż 10 MB/s.

2. A2 Application Performance Class
Application Performance Class — czyli klasa wydajności obsługi aplikacji. Świadczy o tym, czy karta zwiększa stabilność aplikacji i przyspiesza działanie telefonu.

3. V.30 – Klasa prędkości wideo
Klasa stałej prędkości zapisu w przypadku nagrywania wideo. Wyróżniamy dwie klasy prędkości: UHS Speed Class i Video Speed Class. Klasy prędkości zapewniają stałą prędkość niezbędną do rejestrowania wideo poprzez wskazanie minimalnej wydajności zapisu, której odpowiadają oznaczenia V6, V10, V30, V60 i V90. Klasa prędkości V6 oznacza, że karta pamięci musi osiągać prędkość 6 MB/s, V10 — 10 MB/s, a V30 — 30 MB/s itd. Te symbole klasy prędkości ułatwiają użytkownikom wybór najlepszej kombinacji, która pozwoli im bezpiecznie nagrywać filmy.

4. I, UHS – Klasa prędkości UHS
UHS to po angielsku Ultra High Speed. Jest to odniesienie do technologii, która umożliwia osiągnięcie wyższej prędkości przy użyciu interfejsu magistrali w przypadku kart Micro Secure DigitalHigh Capacity (MicroSDHC) i Micro Secure Digital Extended Capacity (MicroSDXC). Starszy standard UHS-I pozwala korzystać z prędkości interfejsu na poziomie maksymalnie 104 MB/s. Karta SDHC lub SDXC, która obsługuje standard UHS, może umożliwiać korzystanie z prędkości rzędu nawet 104 MB/s. UHS-II to nowa generacja standardu UHS, w której poprawiono prędkość interfejsu do poziomu nawet 312 MB/s.

5. 256GB – Pojemność karty  
To pojemność karty wyrażona w gigabajtach.

6. 667x – Wskaźnik klasy prędkości
To maksymalna prędkość odczytu karty. Każdy „x” odpowiada 15 MB/s. 

CFexpress

Karty CFexpress to obecnie najszybsze karty pamięci na rynku. Profesjonalne aparaty takich marek jak Panasonic, Canon, Sony i Nikon są kompatybilne z tymi kartami pamięci. Taka karta to obowiązkowy zakup, jeżeli chcesz korzystać z najnowocześniejszych funkcji aparatów, w tym rejestracji wideo w rozdzielczości 8K, nagrywania wideo w aparacie w postaci nieskompresowanej oraz ultraszybkich trybów zdjęć seryjnych.

1. Prędkość odczytu karty
2. Typ karty
3. Pojemność karty 

1. 1750MB/s – Prędkość odczytu karty
Maksymalna prędkość odczytu karty. Prędkość zapisu to 1000 MB/s.

2. CFexpress Type B – Typ karty
Karty CFexpress są dostępne w trzech różnych rozmiarach (fizycznych): A, B i C, przy czym karty typu A są najmniejsze, a C największe. Obecnie w większości aparatów wykorzystujących karty CFexpress stosuje się typ B, ale w niektórych nowych modelach wprowadzono też typ C.

W typie A dostępna jest jedna linia przepustowości interfejsu PCIe 3.0 umożliwiająca osiągnięcie prędkości wynoszącej maksymalnie 1 GB/s. W typie B linie przepustowości są dwie, co pozwoliło podwoić prędkość transferu do 2 GB/s, a w typie C zastosowano cztery linie do komunikacji, aby uzyskać maksymalną prędkość transferu wynoszącą 4 GB/s.

3. 512GB – Pojemność karty 

Uwaga: Karta CFexpress jest też kompatybilna z niektórymi aparatami wykorzystującymi karty XQD. Karta XQD jest następcą karty CompactFlash. Do transferu danych wykorzystuje się w niej interfejs PCI Express. Stosuje się je głównie w starszych aparatach profesjonalnych marki Nikon i Sony.

Compact Flash

CompactFlash to jeden z najstarszych formatów pamięci flash, który w swoim czasie był najczęściej wybierany przez zawodowych fotografów z uwagi na jego prędkość i niezawodną konstrukcję.

1: Prędkość odczytu karty
2: Minimalna stała prędkość zapisu
3: Wskaźnik prędkości
4: Pojemność karty

1. 160MB/s – Prędkość odczytu karty
To maksymalna prędkość odczytu karty zazwyczaj podawana w megabajtach na sekundę (MB/s).

2. 65 – Minimalna stała prędkość zapisu
To najniższa prędkość zapisu na karcie. Ta prędkość (wyrażona w MB/s) jest ważna dla filmowców, ponieważ nagłe spadki prędkości zapisu mogą spowodować niezapisanie klatek filmu.

3. UDMA 7 – Wskaźnik prędkości
To skrót od Ultra Direct Memory Access. Jest to system ułatwiający rozpoznawanie prędkości transferu na karcie. Liczba podana po skrócie UDMA zazwyczaj mieści się w zakresie 0–7.
UDMA 7 odpowiada prędkości 167 MB/s.

4. 256GB – Pojemność karty
To pojemność karty wyrażona w gigabajtach.

CFast

CFast to szybka i niezawodna karta stosowana w kilku aparatach i kamerach profesjonalnych, takich jak Arri Alexa Mini i Canon C700. Karta CFast wygląda niemal tak samo jak karta CompactFlash, na podstawie której została stworzona, ale nie mieści się w gnieździe CF ani nie odczyta jej standardowy czytnik kart CompactFlash.

 

1: Prędkość odczytu karty
2: Minimalna stała prędkość zapisu
3: Wskaźnik prędkości
4: Pojemność karty

1. 525MB/s – Prędkość odczytu karty
To maksymalna prędkość odczytu karty zazwyczaj podawana w megabajtach na sekundę (MB/s).

2. 130 – Minimalna stała prędkość zapisu
To najniższa prędkość zapisu na karcie. Ta prędkość (wyrażona w MB/s) jest ważna dla filmowców, ponieważ nagłe spadki prędkości zapisu mogą spowodować niezapisanie klatek filmu.

3. CFast 2.0 – Wskaźnik prędkości
W kartach CFast 1.0 stosuje się interfejs SATA 2.0. Prędkość przesyłu danych w przypadku karty Pretec CFast Storage Card 1. generacji to nawet 160 MB/s. Karty pamięci CFast 2.0 obsługują interfejs SATA-3, dzięki czemu oferują stałą prędkość transferu na poziomie maksymalnie 600 MB/s. KarKaKarty CFast 2.0 pasują do aparatów i kamer z wyższej półki cenowej i umożliwiają nagrywanie filmów w jakości 4K.

4. 512GB – Pojemność karty
To pojemność karty wyrażona w gigabajtach.

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.

©2024 Focus Nordic Poland