Przewodnik po filtrach do dronów - autorstwa fotografki przyrody Lisy Sihlberg

2021-05-28

Ponieważ fotografuję i filmuję dziką przyrodę, mój dron stale mi towarzyszy w trakcie wszystkich moich ekspedycji począwszy od Arktyki na północy po lasy deszczowe na południu. Ze względu na to, że otoczenie, w którym korzystam z drona jest bardzo zróżnicowane, podobnie jak warunki oświetleniowe, zawsze zabieram ze sobą filtry ND4–ND32 do drona marki NiSi. Pozwól, że opowiem, jak możesz wznieść fotografowanie i filmowanie za pomocą drona na zupełnie nowy poziom przy użyciu filtrów!

W trakcie wyprawy na Islandię mojego drona zaatakował kruk. Na szczęście ani ptakowi, ani obiektywowi drona, który był zabezpieczony filtrem ND, nic się nie stało. Ale jest wiele innych powodów, dla których warto korzystać z filtrów do dronów, więc zacznijmy od podstaw.


NISI IRND 16

 

Filtry IRND marki NiSi (nazywane również filtrami szarymi)

Jak wspomniałam powyżej, filtrami, z których korzystam najczęściej, są filtry IRND marki NiSi (nazywane również filtrami szarymi).  „IR” oznacza, że filtr odcina światło podczerwone a na zdjęciach nie będzie widocznych zbędnych odcieni kolorów.

Są dostępne w wielu różnych wersjach, takich jak IRND4, IRND8, IRND16, IRND32 itd., i regulują ilość światła trafiającego do obiektywu aparatu. Chociaż polecam filmowanie wczesnym rankiem lub wieczorem, aby uzyskać najlepsze światło do zdjęć, te filtry naprawdę przydają się wtedy, gdy kręcisz w jasnym świetle dziennym lub chcesz uchwycić wschody lub zachody słońca bez prześwietlania ujęcia.


NISI IRND 8

 

Jak działają takie filtry?

W następujący sposób: filtr ND8 przepuszcza 1/8 światła, a filtr ND16 1/16 światła itd. Pod względem ekspozycji oznacza to, że filtr ND8 zapewnia ekspozycję większą o trzy poziomy, a ND16 o cztery poziomy. Dlatego korzystanie z filtra ND daje Ci większą swobodę przy ustawianiu czasu otwarcia migawki i przysłony, aby umożliwić Ci uzyskanie najlepszego ujęcia.


NISI IRND 16

 

Czas otwarcia migawki

Podczas filmowania czas otwarcia migawki równy 1/50 jest najlepszy, jeżeli chcemy uzyskać płynnie wyglądające ujęcia. Innymi słowy, jeżeli chcemy kręcić z tak krótkim czasem otwarcia migawki nawet w jasnym świetle dziennym, filtr ND sprawdzi się idealnie przy jasnym świetle.


NISI IRND 8

 

Okrągły filtr polaryzacyjny (CPL)

Jeżeli bardziej interesujesz się fotografowaniem i filmowaniem budynków lub powierzchni wody, okrągłe filtry polaryzacyjne NiSi (CPL) mogą Ci się przydać, ponieważ są w stanie zmniejszyć odbicia od metali, szkła i wody. Ten filtr jest również dostępny jako połączenie CPL / ND, co zapewnia; wyższy kontrast, głębsze kolory, mniej odbić i zmniejszenie ilości światła padającego na obiektyw.


NISI CP-L

 

Filtry UV

Kolejnym świetnym filtrem, który naprawdę polecam, jest filtr NiSi UV, który doskonale chroni soczewki a także blokuje irytujący składnik UV światła dziennego. Niewidzialne światło UV jest bardziej intensywne w czystym powietrzu morskim oraz w regionach wysokogórskich i może powodować rozmycie i niebieskawą poświatę. To obowiązkowy element wyposażenia dla wszystkich fotografów krajobrazów!


NISI NC UV

 

I to by było na tyle! Dziękuję za zapoznanie się z moim krótkim wprowadzeniem do fantastycznego świata filtrów NiSi. Mam nadzieję, że dzięki niemu nieco lepiej orientujesz się w dżungli dostępnych filtrów i jeszcze bardziej poprawisz jakość swoich filmów i fotografii wykonywanych za pomocą drona. Powodzenia, a przede wszystkim miłej zabawy!


Pozdrawiam, Lisa Sihlberg — fotografka dzikiej przyrody, operatorka i twórczyni treści

Zdjęcie: Andres Tabares

Lisa Sihlberg, Szwecja

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.

©2024 Focus Nordic Poland